Class 1 Concours (any age)

 

No

Make

Model

Year

Owner

  4

Massey Ferguson

135

1967

B Lock

19

Massey Ferguson

35X Highway

1964

P Fear

33

Ferguson Brown

A

1938

D Hastings

26

Roadless

980

1981

G Yarwood

34

Massey Ferguson

130

1965

L Hatcher

59

Field Marshall

Series IIIA

1953

R Leighfield

72

Field Marshall

Series IIIA

1956

D Aylward

88

Fordson

Roadless Major

1959

M Sheppard

98

John Deere

4020

1969

I Treviss

99

John Deere

4230

1976

I Treviss

130

Ford

TW35

1988

R Larcombe

133

Zetor

3011

1967

J Knight

153

Kubota

M6040

2011

H Pugsley

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 2: Veteran (1903-1939)

 

33

Ferguson Brown

A

1938

D Hastings

44

John Deere

BR

1939

C Stacey

50

International

Titan

1919

M Harris

60

Massey Harris

Pacemaker

1935

M James

61

International

10-20

1930

M Pugh

90

Fordson

N

1934

M Trott

102

Fordson

N

1935

N Bryne

109

Fordson

N Waterwasher

1935

E Jones

114

Bull

Big Bull

1915

C Smith

147

International

Mogul

1918

J Smith

161

International

Farmall F20

1937

M Welch

177

John Deere

BR

1938

G Train

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 3: Vintage 1940-1959

 

 3

Massey-Harris Ferguson

820 Pony

1957

A Grant

13

Ferguson

TEA 20

1948

R Gillard

14

Nuffield

M4 TVO

1951

F Mudge

16

Field Marshall

Series II

1949

I Grant

18

Ferguson

TED 20

1948

R Catchpole

21

Ford

Dexta

1962

G Wright

28

Ferguson

T20

1948

F Watson

29

Ferguson

TEA

1950

R Hatcher

30

Ferguson

TEF

1956

P Moores

31

Field Marshall

Series II

1948

K Phelps

37

Ferguson

TE-D

1956

B Whitlock

49

Fordson

Standard

1940

B Weaver

51

Ferguson

T20

1951

J H Male

56

David Brown

Cropmaster

1951

M Taylor

59

Field Marshall

Series IIIA

1953

R Leighfield

64

Massey Ferguson

35

1959

L Marsh

65

Ferguson

TE 20

1948

D Jackson

66

British Anzani

Iron Horse

About 1940

P Chant

74

Field Marshall

Series I

1945

G Bedwell

83

Fordson

E27N P6

1950

M Bryne

85

Ferguson T20

TEC

1948

J Hoyle

86

Field Marshall

Series III

1952

P & J Nugent

88

Fordson

Roadless Major

1959

M Sheppard

101

Massey Harris

Pony

1959

I Treviss

104

Ferguson

FE35

1957

A Parfitt

110

Vendeuvre

BB 500

1950ís

E Jones

112

Massey Harris

555

1956

C Smith

115

Fordson

Power Major

1958

M Dredge

116

Fordson

Major

1953

M Dredge

119

David Brown

Cropmaster

1949

I James

124

Ferguson

TEA 20

1948

J Trott

131

David Brown

VAK/1C Cropmaster

1950

G Knight

135

International

WD6

1957

D Poole

136

Fordson

Major

1954

A Ollis

139

Fordson

Major

1954

L Kimber

142

Massey Ferguson

TEF 20

1956

I Coleman

144

John Deere-Lanz

D2816

1957

C Tallis

145

John Deere

R

1949

S Every

149

Massey Ferguson

821D

1958

P Hickman

151

Field Marshall

Series III

1950

P Tayler

152

County Crawler

Z

1954

D Cook

162

Fordson

Major

1955

M Brixey

164

John Deere

80

1955

A Bone

167

Daloz

Kiva

1956

M Lawrence

168

Fordson

N

1942

J Hooper

170

Ferguson

TEA 20

1948

J Shaw

176

John Deere

AR

1941

G Train

178

Massey Ferguson

MF35

1959

S Hodder

179

Field Marshall

S II Contractor

1948

D Cooper

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 4: Post Vintage (1960-1969)

 

  4

Massey Ferguson

135

1967

B Lock

  5

Allis Chalmers

D 272

1960

R Ball

  6

Nuffield

4/65

1968

R Ball

12

Massey Ferguson

65 Mk 1

1960

M Attwell

19

Massey Ferguson

35X Highway

1964

P Fear

21

Ford

Dexta

1962

G Wright

46

Massey Ferguson

35X

1963

R Rood

53

Lanz

4090

1962

L Harris

55

Massey Ferguson

FE35

1963/4

R Beck

57

Fordson

Super Major

1961

D Townsend

68

Roadless

75

1969

S Sheppard

71

Doe

Triple D

1963

M Brockway

80

Allis Chalmers

ED40 Selectamatic

1962

S Payne

82

Fordson

Power Major

1960

T Bryne

84

Fordson

Super Major

1963

M Bryne

87

Fordson

Super Major

1963

M Sheppard

98

John Deere

4020

1969

I Treviss

106

Massey Ferguson

178

1969

A Parfitt

107

Ford

Super Dexta 3000

1964

A Parfitt

118

International

B450 Roadless

1966

G Rendell

127

Zetor

3011

1967

J Williams

133

Zetor

3011

1967

J Knight

134

Massey Ferguson

2130

1965

B Atter

141

David Brown

770 Selectamatic

1967

S Coombes

156

Roadless

6/4

1964

M Mitchell

158

Fordson

Power Major

1960

S Dredge

166

Eicher

Puma 201

1965

M Lawrence

169

Massey Ferguson

165

1968

M Williams

173

Fordson

Super Six

1963

A Coward

174

David Brown

990 Selectamatic

1968

D Conio

181

Ford

New Performance Super Major

1964

J Bird

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 5: Classic 1970 +

 

10

Trantor

MK 1

1980

A Atwell

17

John Deere

10/20

1970

J Grant

20

Massey Ferguson

565

1979

T Wilcox

23

Massey Ferguson

1150

1970

M Troutt

24

Massey Ferguson

1130

1970

M Troutt

25

Massey Ferguson

148

1972

A Troutt

32

Massey Ferguson

590 4WD

1979

S Poole

48

Ford

3000

1992

A Drew

58

Ford

TW15

1988

D Townsend

67

David Brown

990 Selectamatic

1970

T Barnes

78

Ford

4000

1971

R Brooks

99

John Deere

4230

1976

I Treviss

100

John Deere

4440

1981

I Treviss

108

John Deere

3050

1989

N Hutchings

121

Leyland

462

1980

W Oram

122

Marshall

D944

1990

G Oram

132

Ford

7810

1988

D Holland

137

Massey Ferguson

135

1969

D Withers

140

Massey Ferguson

FE35 Industrial Digger

1959

C Cloude

143

Muir-Hill

111 Series 3 Industrial

1980

P Williams

148

Oliver

2255

1972

J Smith

150

Marshall

302

1984

L Vanstone

153

Kubota

M6040

2011

H Pugsley

157

Roadless

118

1978

M Mitchell

171

Massey Ferguson

135

1972

A Patch

175

Massey Ferguson

1200

1976

D Conio

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 6: Off Farm

 

  8

Fordson

E1A

1955

P Buckle

  9

David Brown

990

1964

L Attwell

14

Nuffield

M4 TVO

1951

F Mudge

18

Ferguson

TED 20

1948

R Catchpole

20

Massey Ferguson

565

1979

T Wilcox

30

Ferguson

TEF

1956

P Moores

31

Field Marshall

Series II

1948

K Phelps

32

Massey Ferguson

590 4WD

1979

S Poole

36

John Deere

70 2cyl

1956

D Williamson

45

Ford

4600

1977

N Gunning

57

Fordson

Super Major

1961

D Townsend

64

Massey Ferguson

35

1959

L Marsh

69

Nuffield

Universal

1956

T Price

73

Nuffield

3/45

1968

W Baker

76

Ferguson

FE35

1957

A Cross

83

Fordson

E27N P6

1950

M Bryne

108

John Deere

3050

1989

N Hutchings

109

Fordson

N Waterwasher

1935

E Jones

110

Vendeuvre

BB 500

1950ís

E Jones

113

Massey Harris

744D Hi Crop

1951

C Smith

143

Muir-Hill

111 Series 3 Industrial

1980

P Williams

145

John Deere

R

1949

S Every

148

Oliver

2255

1972

J Smith

152

County Crawler

Z

1954

D Cook

153

Kubota

M6040

2011

H Pugsley

154

Lanz Bulldog

D9506

1955

J Morris

163

Fordson

Dexta

1961

R Pickford

164

John Deere

80

1955

A Bone

165

SFV

302

1949

E Harris

169

Massey Ferguson

165

1968

M Williams

172

Valtra

8450

2000

C Campbell

174

David Brown

990 Selectamatic

1968

D Conio

175

Massey Ferguson

1200

1976

D Conio

180

Claas SF70 Forager

Self Propelled

1978

E Goodfellow

 

 

 

 

 

 

 


 

Class 7: Best Restored

  2

Nuffield

DM4

1955

D Blair

  4

Massey Ferguson

135

1967

B Lock

  5

Allis Chalmers

D 272

1960

R Ball

  6

Nuffield

4/65

1968

R Ball

11

Massey Ferguson

35X

1963

A Attwell

19

Massey Ferguson

35X Highway

1964

P Fear

29

Ferguson

TEA

1950

R Hatcher

33

Ferguson Brown

A

1938

D Hastings

37

Ferguson

TE-D

1956

B Whitlock

46

Massey Ferguson

35X

1963

R Rood

51

Ferguson

T20

1951

J H Male

54

John Deere

BR

1939

I Tandy

55

Massey Ferguson

FE35

1963/4

R Beck

59

Field Marshall

Series IIIA

1953

R Leighfield

72

Field Marshall

Series IIIA

1956

D Aylward

78

Ford

4000

1971

R Brooks

82

Fordson

Power Major

1960

T Bryne

84

Fordson

Super Major

1963

M Bryne

85

Ferguson T20

TEC

1948

J Hoyle

86

Field Marshall

Series III

1952

P & J Nugent

98

John Deere

4020

1969

I Treviss

99

John Deere

4230

1976

I Treviss

102

Fordson

N

1935

N Bryne

159

John Deere

1950

1993

A Bartlett

173

Fordson

Super Six

1963

A Coward

181

Ford

New Performance Super Major

1964

J Bird

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 8: Best Working Tractor

 

 7

Massey Ferguson

FE35D

1957

R Bailey

  8

Fordson

E1A

1955

P Buckle

  9

David Brown

990

1964

L Attwell

18

Ferguson

TED 20

1948

R Catchpole

20

Massey Ferguson

565

1979

T Wilcox

22

Leyland

154

1970

H Simmons

30

Ferguson

TEF

1956

P Moores

40

Ferguson

TEF 20

1953

J Parkes

58

Ford

TW15

1988

D Townsend

70

Fordson

New Performance

1964

R Price

75

Field Marshall

Series II

1947

T Gould

77

David Brown

880 Selectamatic

1966

C Boorer

91

Massey Ferguson

135

1966

D Dennis

92

New Holland

TVT 170

2007

L Gallop

94

John Deere

2850

1987

R Long

97

Porsche

Standard T

1960

R Curtis

100

John Deere

4440

1981

I Treviss

101

Massey Harris

Pony

1959

I Treviss

108

John Deere

3050

1989

N Hutchings

111

Massey Harris

744D

1950

C Smith

122

Marshall

D944

1990

G Oram

128

Zetor

8441

 

J Williams

132

Ford

7810

1988

D Holland

138

Case

MXM140 Pro

2006

A Gallop

146

David Brown

1200

1968

B Mead

148

Oliver

2255

1972

J Smith

152

County Crawler

Z

1954

D Cook

153

Kubota

M6040

2011

H Pugsley

155

Fordson

Super Major

1961

T Hunt

160

Lamborghini

955R

1980

D Watkins

169

Massey Ferguson

165

1968

M Williams

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 9: Implement

 

41

Potato Planter

Fertiliser attachment

1953

J Parkes

42

Chitted seed potato planter

 

1953

J Parkes

43

Bamlett Ferguson

Potato planter & ridger

1950

T Wilcox

89

Ransomes

Cultivator

 

M Sheppard

105

Bamford

Wuffler

1960

A Parfitt

126

International

Deering H2

Late 1930ís

M Pugh

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 10: Horticultural Tractor

 

38

Bean

Row Crop

1947

D Dear

39

Bean

Row Crop

1947

D Dear

62

MSW

550

1973

A Stephens

63

Winget

550

1970

A Stephens

66

British Anzani

Iron Horse

About 1940

P Chant

79

Nuffield

BMC 9/16 Mini

1967

D Baskerville

95

Gutbrod

1017

1974

C Higgs

96

Capco

Fieldrider

1968

C Higgs

120

Marshall

264

1990

H Oram

123

Marshall

184

1989

A Oram

125

Austin Seven

 

1928

S Jackson

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 11: Stationary Engine

 

15

Amanco

Enclosed crank Air Cooled 2hp

1940

I Sparks

81

International

M

1924

S Payne

117

Economy

Open crank

1909

G Cox

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 12: Junior: age 16 & under

 

27

Wheelhorse

C81

1970ís

H Bover

30

Ferguson

TEF

1956

P Moores

64

Massey Ferguson

35

1959

L Marsh

93

Leyland

245

1977

A Long

121

Leyland

462

1980

W Oram

123

Marshall

184

1989

A Oram

129

David Brown

880 Implematic

1965

T Stone

132

Ford

7810

1988

D Holland

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 13: Ladies

 

17

John Deere

10/20

1970

J Grant

35

Leyland

154

1978

L Greensmith

103

Fordson

Major E1A

1956

N Selway

120

Marshall

264

1990

H Oram

139

Fordson

Major

1954

L Kimber

172

Valtra

8450

2000

C Campbell

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 14: Model Display

 

1

47 Years of Fordson

 

 

Ralph Sharland

47

Blow lamps

 

1880-1960

N & T Penny

52

Farming seasons

 

 

C Drew

 

 

 

 

 

 

 

 
   
  Site Map